TIXIK.net » Grody i zamki » Polska » Opolskie » Zamek Krzyżtopór

Zamek Krzyżtopór - zakwaterowanie

  
Data przyjazduData odjazdu

Porównanie cen hoteli - tanie noclegi, rezerwacje online

Otworzyć w nowym oknie:

Zamek Krzyżtopór: Obserwator pokoi
Zamek Krzyżtopór Mapa Zamek Krzyżtopór hotels map

Zamek KrzyżtopórZamek Krzyżtopór

Tematy z tym związane

Zamek Krzyżtopór: Zdjęcia

Rekomendowane hotele w mieście Zamek Krzyżtopór


Zobacz wszystkie »


Zamek Krzyżtopór: Przewodnik turystyczny - pomysły na wycieczkę, turystyka, najlepsze restauracje


Zamek Krzyżtopór Mapa Planer wycieczek na życzenie
Najlepsze hotele w pobliżu, Pensjonaty, Najtańsze zakwaterowanie, Satelitarna mapa Google, Mapa turystyczna regionu, Ścieżki rowerowe, Planer wycieczek, Zamek Krzyżtopór i transport
Pałac BallestremówGrody i zamki9km
Zamek MosznaGrody i zamki42km
Dolní Benešov CastleGrody i zamki55km
Zamek KravařeGrody i zamki57km
Zamek w PszczynieGrody i zamki62km
Zamek RaduňGrody i zamki63km
Zamek Slezská OstravaGrody i zamki62km
Rothschild CastleGrody i zamki64km


Informacje turystyczne

Kategorie: Grody i zamki, Aktualny czas: 19:31:29, Adres: Plac Zamkowy, 47-143 Ujazd, Polska, Oficjalne strony WWW :

Zamek Krzyżtopór to ruiny posiadłości historycznej z XVII wieku. Ze względu na swoje położenie tworzy dominantę obszaru w okolicy miasteczka Ujazd w Polsce .

Zamek Krzyżtopór - historia

Zamek Krzyżtopór wybudowano w latach 1631-1644 i zaprojektował go włoski architekt Lorenzo Muretto dla wojewody sandomierskiego Krzysztofa Ossolińskiego. Cały budynek oddawał bardzo nietypowe wrażenie. Zamek Krzyżtopór otoczony był murem kamiennym i fortecami w pięciu rogach, kształt ten przedstawiać miał kalendarz. Rok po zakończeniu budowy siedziby wojewoda Ossoliński zmarł. Dziesięć lat później Zamek Krzyżtopór został poważnie uszkodzony przez Szwedów i odwieźli stąd najcenniejsze skarby. Następni właściciele mieszkali tylko w małej części budynku, i to do roku 1770, następnie doszło do szybkiego upadku. Po zakończeniu II wojny światowej rozważano przebudowę owych ruin na szkołę wojskową, od projekt jednak odstąpiono. Kolejny plan powstał na początku lat 90-tych, kiedy rozpoczęto z rekonstrukcją, by dokończyć budowę hotelu, jednak ani ten projekt nie ziścił się. Dopóki nie będzie zrealizowana nowa inicjatywa dotycząca renowacji budynku, będą tutaj dalej stały tylko ruiny pełne uroku.

Ciekawostki

Zamek Krzyżtopór posiada cztery wieże, które wyobrażają pory roku, i zachowało się dwanaście sal symbolizujących dwanaście miesięcy. W dodatku tu wybudowano 52 pokojów, które symbolizowały ilość tygodni w roku. 365 okien z kolei symbolizuje dni roku, architekt nie zapomniał o dodatkowym oknie, które wykorzystuje się w roku przestępnym. Zamek Krzyżtopór posiadał własne akwarium, które umiejscowiono w dużej jadalni. Wybudowano tutaj także system podziemnych korytarzy, niektóre z nich służyły jako stajnie dla rumaków właściciela zamku, wyposażone były ponoć w żłoby z czarnego marmuru i lustra. Cud był, że zachowała się pierwotna brama wejściowa wraz z dwoma kamiennymi symbolami budowli historycznej a to mianowicie - Krzyźem czyli krzyżem, symbolizującym wyznanie właściciela i Toporem czyli siekierą, która była herbem rodu Ossolińskich. Zwiedzić Zamek Krzyżtopór to z punktu widzenia historii niezapomnianym przeżyciem, to miejsce oddziałując bardzo zachwycająco. Bardziej odważni turyści mogą biwakować prosto pod grodem lub nawet na dziedzińcu, co jest marzeniem każdego podróżnika.


Informacje i fakty,

GPS: 50.391, 18.3499
Wysokość: 207 m
Rodzaj obiektu:
Rok powstania:
Adres URL - cennik biletu wejścia:
Adres URL : godziny otwarcia:
Aktualnie wykorzystanie obiektu:
Czy stanowił majątek władcy? :
Stan aktualny:
Czy obiekt jest dostępny dla publiczności? :
Usługi i możliwości:
Ostatnia aktualizacja: 19-10-2012 19:39:20

Przez właściciela dotąd nie potwierdzone informacje

Dane uzyskano jako propozycje użytkowników TIXIK. Teraz czeka na potwierdzenie przez właściciela. Informację proszę sprawdzić na oficjalnej stronie: www.krzyztopor.org.pl

Przez właściciela dotąd nie potwierdzone informacje Aktualnie wykorzystanie obiektu: galerie

Zauważyłeś jakiś błąd? Pomóż go nam usunąć!

Zamek Krzyżtopór: Przegląd

Zamek Krzyżtopór na razie nikt nie ocenił. Proszę dodaj swoją recenzję jako pierwsza osoba, dziękujemy!

Wokół miast

Ujazd (0.9km)Niewiesze (10km)Kędzierzyn-Koźle (12km)Toszek (14km)Gliwice (25km)Pawłowiczki (27km)Zabrze (32km)Paniówki (35km)Krasiejów (32km)

Webmap: 1 2 3