TIXIK.net » Polska » Warmińsko-Mazurskie » Wilczy Szaniec

Wilczy Szaniec - zakwaterowanie

  
Data przyjazduData odjazdu

Porównanie cen hoteli - tanie noclegi, rezerwacje online

Otworzyć w nowym oknie:

Wilczy Szaniec: Obserwator pokoi
Wilczy Szaniec Mapa Wilczy Szaniec hotels map

Wilczy SzaniecWilczy Szaniec

Tematy z tym związane

Wilczy Szaniec: Zdjęcia

Rekomendowane hotele w mieście Wilczy Szaniec


Zobacz wszystkie »


Wilczy Szaniec: Przewodnik turystyczny - pomysły na wycieczkę, turystyka, najlepsze restauracje


Wilczy Szaniec Mapa Planer wycieczek na życzenie
Najlepsze hotele w pobliżu, Pensjonaty, Apartamenty, Hostele i noclegownie, Najtańsze zakwaterowanie, Luksusowe hotele, Satelitarna mapa Google, Mapa turystyczna regionu, Ścieżki rowerowe, Planer wycieczek, Wilczy Szaniec i transport
TerraJa33km


Informacje turystyczne

Aktualny czas: 11:17:19, Adres: Gierłoż, Polska, Telefon: +48 89 752 44 29, Oficjalne strony WWW :

Wilczy Szaniec jest jednym z najmroczniejszych zabytków w Polsce. Obiekt znajduje się w samym środku lasu 8 km na wschód od miasta Kętrzyn i zajmuje powierzchnię 18 hektarów, na której znajdują się porośnięte lasem betonowe bunkry.

Wilczy Szaniec - historia

W czasie II wojny światowej Wilczy Szaniec był kwaterą główną Adolfa Hitlera. Lokalizacja siedziby była podyktowana względami strategicznymi, z uwagi na planowany atak wschodniej granicy ZSRR. Prace budowlane rozpoczęto w roku 1940, zaangażowanych w nie było 3000 robotników a cały materiał na budowę obiektu Wilczy Szaniec został przywieziony z Niemiec. W kwaterze powstało 200 budynków oraz 7 masywnych betonowych bunkrów przeznaczonych dla najważniejszych osób z otoczenia Hitlera m.in. generała SS M. Bormanna, dowódcy niemieckiego lotnictwa wojskowego H. Göringa, H. Himmler oraz wielu innych. Bunkry miały ściany i stropy do grubości 8 m. Cały obiekt był otoczony drutem kolczastym oraz polami minowymi. W odległości 5 km od centrali wybudowano lotnisko. Wilczy Szaniec był starannie maskowany za pomocą drzew i krzewów, ponadto stosowano siatkę imitującą liście, którą zmieniano w zależności od pory roku. Adolf Hitler przebywał tu od roku 1941, opuścił kwaterę jedynie na 4 miesiące w roku 1942, kiedy to udał się do Wehrmachtu nadzorować postępy frontu niemieckiego. 24 stycznia 1945 roku Niemcy podczas odwrotu zaminowali oraz wysadzili obiekt w powietrze, aby nie został on przejęty przez nieprzyjaciela. Trzy dni później dotarła tu Armia Czerwona, okolice kwatery były jednak w dalszym ciągu zaminowane. Rozbrojenie wszystkich min trwało 10 lat, przez okres ten unieszkodliwiono 55 000 ładunków.

Atrakcje

Obecnie Wilczy Szaniec jest popularną atrakcja turystyczną. Cały obiekt do dziś jest zamaskowany drzewami. Przed wejściem znajduje się duży parking. Zwiedzanie można rozpocząć od przestudiowania mapy całego Wilczego Szańca, a następnie podążać szlakiem oznaczonym jako czerwony. Goście mogą oglądać opisane oraz ponumerowane bunkry oraz tablicę pamiątkową z roku 1990, która upamiętnia próbę zamachu na Hitlera jakiej dopuścił się w roku 1944 Claus von Stauffenberg. W pomieszczeniach wystawowych znajduje się model ukazujący cały oryginalny kompleks. Wilczy Szaniec można odwiedzać przez cały rok od godziny 8.00 do zachodu słońca.


Informacje i fakty,

GPS: 54.0799, 21.493
Wysokość: 139 m
Youtube - adres widea:
Ostatnia aktualizacja: 19-10-2012 19:39:31

Wilczy Szaniec: Przegląd

Wilczy Szaniec na razie nikt nie ocenił. Proszę dodaj swoją recenzję jako pierwsza osoba, dziękujemy!

Wokół miast

Kętrzyn (7km)Nakomiady (9km)Sterławki Wielkie (10km)Piękna Góra (16km)Ryn (16km)Giżycko (19km)Reszel (23km)Węgorzewo (22km)Stręgielek (27km)

Webmap: 1 2 3