TIXIK.net » Miasta » Polska » Małopolskie » Tarnów

Tarnów - hotele, zakwaterowanie

  
Data przyjazduData odjazdu

Porównanie cen hoteli - tanie noclegi, rezerwacje online

Otworzyć w nowym oknie:

Tarnów: Obserwator pokoi
Tarnów Mapa Tarnów hotels map

Tematy z tym związane

Tarnów - mapa satelitarna, Tarnów: Zdjęcia

Rekomendowane hotele w mieście Tarnów


Zobacz wszystkie »Tarnów: Przewodnik turystyczny - pomysły na wycieczkę, turystyka, najlepsze restauracje


Tarnów Mapa Planer wycieczek na życzenie
Najlepsze hotele w mieście, Hotele w centrum, Najtańsze zakwaterowanie, Luksusowe hotele, Satelitarna mapa Google, Mapa turystyczna, Ścieżki rowerowe, Widok na ulice, Planer wycieczek, Tarnów i transport
Muzeum OkręgoweMuzea0.1km
Muzeum DiecezjalneMuzea0.2km
Muzeum EtnograficzneMuzea0.4km
Muzeum Wincentego Witosa. Oddział Muzeum OkręgowegMuzea10km
Ośrodek narciarski Siemiechów – JurasówkaOśrodki narciarskie17km
Muzeum Powiśla DąbrowskiegoMuzea18km
BrzankaWzgórze20km
Malowana Zagroda Felicji CuryłowejMuzea26km


Informacje turystyczne

Kategorie: Miasta, Aktualny czas: 11:55:24, Oficjalne strony WWW :

Plusy

mili ludzie
świetne jedzenie
piękne zabytki
osobliwa miejscowa atmosfera
równinna okolica

Przeciw

całkiem drogo
często pada
istniejące rozbite budynki
daleko od lotniska

Przeznaczone dla

zakupy
poznawanie historii
życie nocne
aktywne wczasy
studium

Ciekawostki

stara & nowa architektura

Transport i możliwości przejazdu

lotniczy


Informacje i fakty,

GPS: 50.0123, 20.9882
Wysokość: 225 m
Ilość mieszkańców: 100 000
Najbliższe lotnisko: Array, 91 km
Ostatnia aktualizacja: 22-10-2012 07:33:34

Tarnów: Przegląd

Pokaż recenzje:
 Aura: 79Przegląd: 47024-08-2011 08:08:17
Tarnów to miasto historyczne w Polsce . Znajduje się w południowo-wschodniej części kraju, w województwie małopolskim, nad rzeką Białą. Obecnie jego populacja liczy około 117 000 mieszkańców.

Wgląd do historii

Pierwsza pisemna wzmianka o mieście pochodzi z roku 1125. Prawa miejskie Tarnów uzyskał w 1330 roku, z nadania Władysława I. Od XV wieku żyła tu wielka społeczność żydowska. Jeszcze w okresie przed II wojną światową żyło w mieście do 25 000 Żydów. Od drugiej połowy XVIII wieku Tarnów należał do Austro-Węgier. Częścią Polski został ponownie w 1918.

O mieście

Tarnów to słynne centrum regionalne przemysłu i transportu. Część przemysłowa leży na zachód od miasta. Tarnów posiada bardzo ładne centrum historyczne, które na pewno warto zobaczyć. Dzięki niemu miasto uzyskało przydomek “Perła renesansu“. W mieście ma siedzibę biskup diecezji Tarnówskiej. W latach 1975 – 1998 miasto było stolica województwa Tarnówskiego. Obecnie wchodzi w skład województwa małopolskiego. Ciekawostką jest, że Tarnów to ze względu na sprzyjające warunki klimatyczne idealne miejsce w Polsce. To ponoć najcieplejsze miasto w Polsce, posiadające najdłuższe lato w kraju. Przed II wojną światową, już od XV wieku, w mieście żyła całkiem liczna mniejszość pochodzenia żydowskiego. Społeczność ta nadała miastu swoisty charakter w ramach architektury miejskiej, jak zarówno wpłynęła na intelektualny i kulturalny.

Ciekawostki turystyczne

Najbardziej atrakcyjna część miasta to malownicze centrum historyczne. Dominantę tworzy plac i rynek, gdzie znajduje się wiele ładnych kamienic historycznych, włącznie cudownego ratusza. Oprócz tego tu zostały resztki synagogi, Katedra Tarnówska, Dom Mikołajowskich, Kapliczka świętego Walentego, Kościół Najświętszej Trójcy, ruiny grodu Tarnów i resztki muru obronnego.

Muzea

Tarnów posiada także kilka ciekawych muzeów. Do nich należy Muzeum Diecezji, które posiada cenny zbiór sztuki sakralnej i Muzeum Etnograficzne, poświęcone historii i kulturze Cygan, stanowi jedyne muzeum tego rodzaju w Europie .

Usługi turystyczne

Tarnów zapewnia wiele możliwości zakwaterowania. Podstawową listę można przejrzeć TUTAJ . Smacznie zjeść można w restauracji Bristol, gdzie podają typowo polską kuchnię, oprócz tego w restauracji Rycerska Granada Gril lub w pizzerii Maranto. Plan centrum historycznego z zaznaczonymi restauracjami, barami i kawiarniami znaleźć można TUTAJ . W ramach relaksu można udać się do kina lub do jednego ze trzech teatrów. W mieście mieści się także szereg centrów handlowych. Mniejsze sklepy znajdują się w centrum historycznym.

Transport

Do Tarnówa najlepiej można dojechać samochodem lub pociągiem. Najbliższe lotnisko znajduje się w 80 km oddalonym Rzeszowie . Tarnów leży na ważnej trasie kolejowej, która łączy Kraków z ukraińskim miastem Lwów . Samochodem dotrzeć tu można drogą krajową nr 73 lub nr 4 (E40) .

Wokół miast

TarnówMachowa (16km)Zabawa (17km)Dąbrowa Tarnowska (17km)Pilzno (23km)Brzesko (27km)Dębica (31km)Mielec (44km)Solec-Zdrój (40km)

Webmap: 1 2 3