TIXIK.net » Poznań » Ratusz w Poznaniu

Ratusz w Poznaniu - zakwaterowanie

  
Data przyjazduData odjazdu

Porównanie cen hoteli - tanie noclegi, rezerwacje online

Otworzyć w nowym oknie:

Ratusz w Poznaniu: Obserwator pokoi
Ratusz w Poznaniu Mapa Ratusz w Poznaniu hotels map

Ratusz w PoznaniuRatusz w Poznaniu

Tematy z tym związane

Ratusz w Poznaniu: Zdjęcia

Rekomendowane hotele w mieście Ratusz w Poznaniu


Zobacz wszystkie »


Ratusz w Poznaniu: Przewodnik turystyczny - pomysły na wycieczkę, turystyka, najlepsze restauracje


Ratusz w Poznaniu Mapa Planer wycieczek na życzenie
Najlepsze hotele w pobliżu, Pensjonaty, Apartamenty, Hostele i noclegownie, Najtańsze zakwaterowanie, Luksusowe hotele, Mapa hoteli, Satelitarna mapa Google, Mapa turystyczna regionu, Ścieżki rowerowe, Planer wycieczek, Ratusz w Poznaniu i transport


Informacje turystyczne

Kategorie: Architektura, Aktualny czas: 10:26:42, Adres: Stary Rynek 1, Poznań, Polska

Ratusz w Poznaniu to prawdopodobnie najbardziej znany budynek i symbol Poznania , który znajduje się na zachodzie Polski . Ratusz w Poznaniu znajduje się na Starym Rynku, bezpośrednio w centrum miasta. Zbudowany jest w stylu renesansowym. Ratusz w Poznaniu to ulubiona atrakcja turystyczna również dzięki popularnemu mechanizmowi na wieży – dwóm kozłom, które stukają się rogami. Obecnie ratusz służy jako muzeum.

Rys historyczny

Pierwszy budynek w miejscu dzisiejszego ratusza został zbudowany pod koniec trzynastego wieku. Była to budowla gotycka, która pomijając drobne zmiany wyglądała tak przez ponad dwieście lat. W roku 1536 Ratusz w Poznaniu został zniszczony przez pożar, który uszkodził również znaczną część ówczesnego centrum Poznania . Następnie budynek został przebudowany w stylu renesansowym. Rekonstrukcja przyniosła ze sobą duże zmiany, włącznie z powiększeniem budynku. Pod koniec XVII wieku zbudowano nową dziewięćdziesięciometrową wieżę. Około sto lat później znaczna część ratusza została przebudowana w stylu klasycznym. W ten sposób Ratusz w Poznaniu uzyskał swój dzisiejszy wygląd. Budynek był zmieniany konstrukcyjnie jeszcze w latach 1910 – 1913. Pod koniec II wojny światowej ratusz został znacznie zniszczony. Jego rekonstrukcja trwała do roku 1954. Ratusz w Poznaniu jest obecnie siedzibą Muzeum Historii Miasta Poznania .

Wygląd Ratusza w Poznaniu

Budynek ratusza zbudowany jest w stylu renesansowym oraz klasycznym, z tego też względu posiada bogate zdobienia. Z przodu na wschodniej ścianie budynku znajdują się trzy piętra z arkadami. Pomiędzy kolumnami znajdują się obrazy z postaciami mitologii oraz polskiej historii. Również na tej stronie znajdują się trzy małe wieżyczki. Na innych ścianach budynku można spotkać renesansowe elementy. W północno-wschodnim rogu budynku znajduje się wieża.

Stukające się koziołki

Mechanizm stukających się koziołków jest prawdopodobnie największą atrakcją Poznania . Znajduje się on na wieży i w każde południe włącza się razem z typową melodyjką. Umieszczenie ich na wieży w szesnastym wieku związane jest z prastarą legendą. Według niej kucharz przyrządzający potrawy dla tutejszego księcia spalił jelenia, i zamiast niego znalazł właśnie dwa kozły. Niestety zwierzęta mu uciekły, pobiegły na wierzchołek wieży i zaczęły się stukać głowami.


Informacje i fakty,

GPS: 52.4086, 16.934
Wysokość: 66 m
Telefon:
Youtube - adres widea:
Ostatnia aktualizacja: 2012-10-19 19:46:10

Ratusz w Poznaniu: Przegląd

Ratusz w Poznaniu na razie nikt nie ocenił. Proszę dodaj swoją recenzję jako pierwsza osoba, dziękujemy!

Wokół miast

Poznań (0.3km)Swarzędz (10km)Suchy Las (8km)Skórzewo (10km)Przeźmierowo (10km)Plewiska (10km)Kobylnica (11km)Komorniki (12km)Owińska (12km)

Webmap: 1 2 3