TIXIK.net » Miasta » Polska » Lubelskie » Lublin

Lublin - hotele, zakwaterowanie

  
Data przyjazduData odjazdu

Porównanie cen hoteli - tanie noclegi, rezerwacje online

Otworzyć w nowym oknie:

Lublin: Obserwator pokoi
Lublin Mapa Lublin hotels map

LublinLublin

Tematy z tym związane

Lublin - mapa satelitarna, Lublin - apartamenty, Lublin: Zdjęcia

Rekomendowane hotele w mieście Lublin


Zobacz wszystkie »


Lublin: Przewodnik turystyczny - pomysły na wycieczkę, turystyka, najlepsze restauracje


Lublin Mapa Planer wycieczek na życzenie
Najlepsze hotele w mieście, Apartamenty bezpośrednio w mieście, Hostele i noclegownie, Hotele w centrum, Najtańsze zakwaterowanie, Luksusowe hotele, Mapa hoteli, Satelitarna mapa Google, Mapa turystyczna, Ścieżki rowerowe, Widok na ulice, Planer wycieczek, Lublin i transport
Zamek w LublinieGrody i zamki0.4km
Muzeum Archidiecezjalne Sztuki ReligijnejMuzea3km
Muzeum Wsi LubelskiejMuzea4km
Obóz zagłady MajdanekObozy koncentracyjne4km
Muzeum ZamoyskichMuzea23km
Pałac w KozłówceGrody i zamki24km
Muzeum RegionalneMuzea24km


Informacje turystyczne

Kategorie: Miasta, Aktualny czas: 12:55:32, Telefon: +48 722 179 035, Oficjalne strony WWW :

Lublin to jedno z najważniejszych miast w Polsce . Położone jest we wschodniej części kraju, w województwie Lubelskim, nad rzeką Bystrzycą. Obecnie miasto zamieszkuje ponad 350 tysięcy obywateli. Lublin przyciąga turystów głównie dzięki licznym zabytkom oraz bogatej ofercie życia kulturalnego.

Historia

Obszar dzisiejszego miasta został zasiedlony już w V wieku. Pierwsza wzmianka o Lublinie pochodzi z roku 1224. Miasto w tym samym stuleciu uzyskało prawa miejskie.

Stare Miasto Lublina

Lublin to ważne zabytkowe polskie miasto, które odegrało ważną rolę w historii Polski. Do najpopularniejszych atrakcji turystycznych należy zabytkowe Stare Miasto. Podziwiać na nim można ciekawe połączenie architektury gotyku, renesansu oraz baroku. W niektórych uliczkach nie ma lamp, z tego też względu nie poleca się turystom przebywania w nich po zmroku. W ciągu dnia można oglądnąć przepiękny neoklasycystyczny ratusz z roku 1781 na Rynku lub Bramę Krakowską z XIV wieku, która jest pozostałością byłych murów miasta. Wewnątrz niej znajduje się Muzeum Historii Miasta Lublin. Osoby, które chcą podziwiać panoramę miasta powinny udać się na wieżę św. Trójcy. Obok niej znajduje się katedra z XVI wieku, w której zobaczyć można przepiękne barokowe freski morawskiego artysty Józefa Majera. Tutejszy obraz Najświętszej Maryi Panny podobno w roku 1945 ronił łzy. W katedrze znajduje się kaplica akustyczna, w której dwie osoby mogą do siebie szeptać stojąc w jej przeciwległych rogach. Ciekawą pamiątką sakralną jest również Klasztor Dominikanów, założony w roku 1342 przez króla Kazimierza Wielkiego.

Zamek Lublin

Na wzgórzu nad Starym Miastem stoi imponujący zamek. Dziś jest siedzibą Muzeum Lubelskiego, które prezentuje w nim wystawy sztuki. Na terenie zamku Lublin znajduje się kaplica św. Trójcy, w której zobaczyć można freski z początku XV wieku. Więcej o zamku można dowiedzieć się klikając TUTAJ .

Zabytki żydowskie w Lublinie

Lublin był w przeszłości ważnym miastem żydowskim. Przed wojną znajdowało się tu 38 synagog, ale do dziś zachowała się tylko jedna. Ciekawym miejscem jest tutejszy żydowski cmentarz, założony już w pierwszej połowie XVI wieku. Znajduje się na nim najstarsza płyta nagrobna w Polsce datowana na rok 1641. Stary cmentarz nie jest dostępny dla zwiedzających. W Lublinie był jeszcze drugi cmentarz żydowski, utworzony w roku 1828. Został on jednak zniszczony podczas II wojny światowej, na jego miejscu znajduje się obecnie nowoczesne betonowe mauzoleum. Zostało ono zbudowane w roku 1991, dziś znajduje się w nim małe muzeum poświęcone historii miejscowych rodzin żydowskich.

Obóz zagłady Majdanek

Ok. 4 km na południowy – wschód od centrum miasta Lublin znajduje się były obóz zagłady Majdanek , jeden z najgorszych nazistowskich obozów zagłady. Ciekawym jest fakt, że tutejsze muzeum, Państwowe Muzeum Majdanek , zostało założone 4 miesiące po wyzwoleniu Polski i było pierwszym muzeum tego rodzaju na świecie.

Muzeum Wsi Lubelskiej

Miłośnicy historii powinni odwiedzić pobliski skansen Muzeum Wsi Lubelskiej, który znajduje się około 5 km na zachód od centrum miasta Lublina. Na 25 hektarach można oglądać pół tuzina rustykalnych domów z oryginalnymi wnętrzami. Zobaczyć tu można również tradycyjny dwór, wiatrak, cerkiew czy drewnianą, rzeźbioną bramę.

Usługi turystyczne

Miasto posiada bogatą bazę noclegową. Można wybrać np. nocleg w Lublinie TUTAJ . W mieście znajduje się wiele dobrych restauracji. Jeśli macie ochotę napić się miejscowego piwa wybierzcie się do Caram´bola Pub.

Rozrywka

Jeśli chcecie zobaczyć koncerty muzyczne na żywo udajcie się do klubu Koyot lub do klubu Fluid. W Kawiarni Artystycznej Hades co roku w październiku odbywa się trzydniowy Hades Jazz Festival. Rozrywkę dla siebie odnajdą tu również miłośnicy teatru. Towarzystwo teatralne Teatru Gardzienice należy obecnie podobno do najbardziej niezwykłych grup w Polsce . Z tego też względu bilety na ich przedstawienia trzeba zamawiać z wyprzedzeniem.

Transport

Do Lublina można dojechać samochodem, autobusem oraz pociągiem. Najbliższe lotnisko międzynarodowe znajduje się w oddalonej o 160 km Warszawie . Z głównego dworca autobusowego można pojechać do wielu miejsc w kraju, włącznie z Warszawą . Główny dworzec kolejowy znajduje się około 2 km na południe od zabytkowego centrum. Kilka razy dziennie odjeżdżają stąd pociągi pośpieszne do Warszawy , Radomia oraz Krakowa . Jadąc samochodem należy skorzystać z drogi E372, 19 lub 82.

Plusy

równinna okolica

Przeciw

daleko od lotniska

Przeznaczone dla

studium


Informacje i fakty,

GPS: 51.25, 22.5667
Wysokość: 183 m
Ilość mieszkańców: 400 000
Rok założenia miasta: 1317
Ostatnia aktualizacja: 21-10-2012 15:33:29

Lublin: Przegląd

Lublin na razie nikt nie ocenił. Proszę dodaj swoją recenzję jako pierwsza osoba, dziękujemy!

Wokół miast

Lublin (0km)Zemborzyce Dolne (10km)Bogucin (17km)Niedrzwica Duża (19km)Nałęczów (25km)Stara Jedlanka (39km)

Webmap: 1 2 3