TIXIK.net » Miasta » Kair

Kair - hotele

  
Data przyjazduData odjazdu

Porównanie cen hoteli - tanie noclegi, rezerwacje online

Otworzyć w nowym oknie:

Kair: Obserwator pokoi
Kair Mapa Kair hotels map

KairKair

Tematy z tym związane

Kair - mapa satelitarna, Kair: Zdjęcia

Rekomendowane hotele w mieście Kair


Zobacz wszystkie »


Kair: Przewodnik turystyczny - pomysły na wycieczkę, turystyka, najlepsze restauracje


Kair Mapa Planer wycieczek na życzenie
Największe miasta świata, Najlepsze hotele w mieście, Apartamenty bezpośrednio w mieście, Hostele i noclegownie, Hotele w centrum, Najtańsze zakwaterowanie, Luksusowe hotele, Mapa hoteli, Satelitarna mapa Google, Mapa turystyczna, Ścieżki rowerowe, Widok na ulice, Planer wycieczek, Kair i transport


Informacje turystyczne

Kategorie: Miasta, Aktualny czas: 23:31:01, Adres: 1191Corniche El Nil, Cairo, Egipt, Telefon: +20 2 25808000, Oficjalne strony WWW :

Kair to miasto stołecze Egiptu . Rozciąga się w północno-wschodniej części Egiptu na prawym brzegu rzeki Nil, w jego delcie. Miasto stanowi granicę kulturalną Afryki , Azji oraz Europy . Ze względu na swoje ważne miejsce w historii Kair nazywany jest matką świata. Kair to najbardziej zaludnione miasto Afryki. W roku 2006 zamieszkiwało tu ponad 8 milionów obywateli.

Historia

Kair założony został w X wieku. Miejsce, w którym powstał zasiedlone było już przed kilkoma tysiącami lat. Niedaleko współczesnego Kairu znajdowała się dawna stolica Starego Państwa Egiptu Memphis. W okresie panowania Rzymian i Bizantyjczyków znajdowała się tu twierdza Babilon, wokół której powstało chrześcijańskie miasto. W roku 641 zbudowano pierwsze arabskie miasto w Egipcie – Fustat. W latach 750 – 905 w jego sąsiedztwie powstał nowy ośrodek al-Kata. W latach 969 – 1171 w okolicach miejscowości Fustat powstała nowa dzielnica, którą nazwano Misr al- Qáhira ( Zwycięskie miasto) . W roku 1136 podczas wypraw krzyżowych miasto Fustat zostało zniszczone a stolicę Egiptu przeniesiono do Kairu. W latach 1250 – 1517 Kair był siedzibą kalifa. Z okresu tego zachowało się wiele zabytków. Od roku 1517 do początku XIX wieku miasto było pod panowaniem Imperium Osmańskiego. Od początku XIX wieku Kair intensywnie się rozwijał.

Dzielnice miasta

Najstarsza część Kairu znajduje się w centrum miasta. Nad brzegiem rzeki Nil znajduje się wiele nowoczesnych drapaczy chmur oraz luksusowe hotele. Architektura Kairu jest tożsama ze słynnymi piramidami w Gizie. Najstarszą częścią miasta jest dzielnica islamska. Ta dzielnica otoczona jest częściowo pierwotnymi fortyfikacjami z trzema bramami - Bab Zuwajlou, Bab al-Futuh oraz Bab an-Nasr. W dzielnicy tej znajdują się ponadto inne znaczące zabytki: meczet Hakimova, madrasy i mauzoleum sułtana Ghauri, zabytkowy mamelucki dom Bajt Suhajmi oraz najsłynniejszy kairski meczet Al-Azhar. Meczet zbudowany został w roku 970. W roku 988 założono przy nim uniwersytet. Jest to najstarszy do dziś funkcjonujący uniwersytet na świecie. Sercem islamskiego Kairu jest największy bazar w Afryce Chan al-Chalili. Na jego północnych obrzeżach znajdują się pozostałości oryginalnego bazaru pochodzące z 1382 roku. Islamski Kair został w roku 1979 wpisany na listę kulturalnego dziedzictwa UNESCO.

Twierdza

U stóp wzgórza rozciąga się rozległa twierdza Cytadela, zbudowana w roku 1176. Do drugiej połowy XIX wieku twierdza była siedzibą egipskich władców. Najciekawszymi elementami Cytadeli są – alabastrowy meczet, meczet sułtana an-Nssira Muhammada oraz meczet Sulejmana.

Ciekawe miejsca

Kolejnymi ciekawymi miejscami w mieście Kair są stanowisko archeologiczne Heliopolis, wieża kairska, południowe miasto umarłych, północne miasto umarłych, miasto koptyjskie oraz meczet Ibn Tulunova. Wieża kairska to wieża widokowo – telewizyjna, której wysokość to 186 metrów. Zbudowana jest w formie kwiatu lotosu. Południowe miasto umarłych było pierwotnie cmentarzem. Zabytki, które zachowały się w tym miejscu są najstarszymi obiektami w Kairze. Pochodzą one z okresu XI – XIII wieku. Do najciekawszych należą meczet Sajjidy Náfisy z grobami namiestników, mauzoleum egipskich władców, obszar Hus al-Basa czy też meczet z grobem imama as-Safiego. Podstawę południowego miasta umarłych tworzą trzy kompleksy, w których pogrzebani są sułtani. Miasto koptyjskie jest dzielnicą chrześcijańską, znajdującą się na miejscu twierdzy Babilon. Znajduje się tu grecki klasztor z kościołem św. Jerzego oraz kościół Najświętszej Maryi Panny, św. Barbary oraz św. Sergia. W dzielnicy tej znajduje się najstarsza zachowana egipska synagoga Ben Ezrova. Została ona zbudowana w roku 827. Najstarszym funkcjonującym meczetem w Kairze jest meczet Ibn Tulunova, zbudowany w latach 876-879.

Kultura i nauka

W mieście znajdują się uniwersytety, szkoły wyższe oraz kilka muzeów. W miejscu, w którym znajdował się niegdyś harem funkcjonuje Egipskie Narodowe Muzeum Wojenne. W roku 1858 powstało Muzeum Egipskie, posiadające kolekcję staroegipskich eksponatów. Kair posiada również ogród zoologiczny.

Plusy

mili ludzie
czyste metro
przeważnie dobra pogoda
świetne jedzenie
żywa i rozrywkowa destynacja
piękne scenerie
tanio

Przeciw

nieznośne letnie temperatury
za wiele turystów
nieprzyjemny chłód zimą
bariery językowe

Przeznaczone dla

biznes
zakupy
poznawanie historii
życie nocne
rejsy
studium
aktywne wczasy
naturystów
turystykę zdrowotną
romantykę
sportową turystykę

Ciekawostki

stara & nowa architektura
wieżowce
centrum polityczne
centrum historyczne
zabytki kościelne

Transport i możliwości przejazdu

kolejowy
lotniczy
metro
tramwaje
lotnisko międzynarodowe

Wyjazd służbowy (przemysł)

samochodowy
spożywczy
muzyczny
IT


Informacje i fakty,

GPS: 30.0661, 31.2492
Wysokość: 25 m
Ostatnia aktualizacja: 2012-10-22 07:18:23

Kair: Przegląd

Kair na razie nikt nie ocenił. Proszę dodaj swoją recenzję jako pierwsza osoba, dziękujemy!

Wokół miast

Kair (0km)Giza (7km)

Webmap: 1 2 3